Pred 5 rokmi som natočil film o Ayahuasce, dokument, ktorý zaznamenal a uchoval dobu, genius loci miesta a okolnosti, ktoré ma do Amazónie v tom čase priviedli. Film zachytával príbehy medicínskeho centra nachádzajúceho sa na brehoch rieky Ucayali v amazónskom pralese a bol vyústením mojej polročnej diéty a práce s rastlinami-učiteľkami, alebo aj “Plantas de maestro” ako ich miestny indiáni s obľubou nazývajú. Túto diétu som podstúpil pod vedením šamana Rogera Lopeza, v miestnej komunite Shipibov, v dedinke San Francisco v priebehu rokov 2011-2012. Potom nastalo dlhých 5 rokov integrácie mojej novozapočatej cesty, kedy som sa ayahuascy, rastlín-učiteliek, ale ani žiadných iných psychadelík, resp. látok, ktoré menia stav vedomia nedotkol. Dnes si myslím, že to bol hlavne strach, ktorý mi bránil pokračovať v mojom učení ďalej, kedy sa moje diétami nabúrané a roztrieštené ego snažilo silou mocou udržať pokope realitu tak, ako ju poznalo predtým, než som sa do Amazónie vypravil. Zmeny, ktoré sa vám totiž udejú v živote môžu byť tak silné a drastické, že úplne iným spôsobom začnete vnímať seba ako aj svet okolo seba a váš procesor jednoducho nestíha. Táto cesta piatich rokov bola veľmi náročná a pomalá, ale zároveň ubehla neskutočne rýchlo, čo ma primälo späť k tomu, aby som sa k učeniu s rastlinami-učiteľkami prinavrátil. A tak som sa začiatkom roka opäť rozhodol navštíviť svojho šamana.


Keď som pred osmimi rokmi browsoval po latinskej amerike – prevažne Peru, Ekvádor, v google trends bol hot topic práve ayahuasca. Síce už vtedy bolo o ayahuasce povedané viac než dosť, diéty s master plants však stále unikali pozornosti mainstreamu. Majstrovstvo celej kultúry spojenej s ayahuascou však leží práve v dietovaní s rastlinami-učiteľkami. Ayahuasca je už len tá povestná čerešnička na torte: bez master-plants je to síce stále čerešnička, ale čerešnička bez torty.


Umenie vybrať si správneho šamana

Južná Amerika je plná šamanov, čarodejníkov, pseudo liečiteľov, ktorí z vás budú chcieť vytiahnuť všetky drobné, v horšom prípade vám budú chcieť ublížiť alebo vás dobre počarovať a premeniť vás na bezduché blúdiace stvorenie po tomto svete. Je na vás, ktorou cestou sa vyberiete. Ja som pri mojom putovaní okúsil obe cesty, pri tej druhej som mal viac šťastia ako rozumu. A nakoniec som pokorne skončil u Rogera Lopeza, meno ktoré som si priviezol do Južnej Ameriky zo Slovenska. Bol to niečo ako môj backup plán. Tento backup plán sa však nakoniec ukázal ako najviac funkčný.

Roger nie je Osho, Dalajlama ani castanedovský Don Juan Matus. Neprivíta vás slovami, kde si toľko bol, už tu na teba tak dlho čakám. Je možné, že pokiaľ ho nespoznáte osobne a nevytvoríte si s ním kamarátsky vzťah, tak ho v mysli pekne odsúdite a poviete si, že s ním NIKDY. Navonok totiž pôsobí úplne anti-šamanským dojmom. Ja osobne som si s Rogerom užil kopec lekcií a procesov, za ktoré som síce dnes vďačný, ale v čase keď sa mi diali, tak moje ego veľmi trpelo.

Keď sa však odpútame od všetkých tých romantických predstáv, ktoré máme o šamanoch povytvárané a pozrieme sa na Rogera čisto z praktického hladiska ako na človeka, ktorému sa za posledných 10 rokov podarilo vybudovať 2 úspešné ayahuascové centrá, založiť školu pre chudobné deti, v ktorej ich učí šamanskému remeslu a množstvo pacientov, ktorých vyliečil z rôznych závislostí, ale aj ťažkých civilizačných ochorení (cukrovka, rakovina,…) tak začneme  k nemu pociťovať úctu a rešpekt. To, čo však robí z Rogera šamanskú extra triedu, sú jeho žiaci a diéty ktoré im dáva.

Maloka alebo aj obradné miesto - priestor pre ceremónie v Sui Pine

Maloka alebo aj obradné miesto – priestor pre ceremónie v Sui Pine

Keď Mitsu stretol Rogera

Mitsu je japonec. Prišiel k Rogerovi pred 10 rokmi. Dnes tam u neho v centre býva už s vlastnou rodinou. A poviem vám tak, stretol som po svete behať veľa ľudí, dobrodruhov, ktorí prepadli dietám, učia sa šamanskému remeslu a ide im to vcelku dobre. Nestretol som však nikoho na takej úrovni ako je Mitsu. A skôr ako ešte niečo viac napíšem o Mitsovi, skúsim v krátkosti opísať, čo vlastne obnáša taká diéta s master plants. Aby ste mali predstavu o tom, ako posledných 10 rokov Mitsu trávil svoj čas.


Denník, 23.1.2018

Roger mi vraví: Hace tiempo... (Dlho si tu nebol). Dobrotivo sa na mňa usmeje. Márne som pokrčil plecami. Na svoju španielčinu som si ešte len znovu začínal zvykať a zdalo sa mi zbytočné mu vysvetlovať všetko to, čo sa mi za posledné roky prihodilo. Jeho ayahuascové centrum Sui Pino medzitým narástlo do dvoj, možno aj trojnásobnej veľkosti, len maloka (ceremoniálna miestnosť) bola asi tak 10x väčšia. Napriek týmto kozmetickým zmenám som však mal pocit, ako by som tu bol naposledy pred pár týždňami.

Nemáme čas. Prišiel si iba na mesiac a preto musíme začať s tvojou dietou čím skôr. Si dobrý žiak a viem, že pre teba nebude problém dodržať silnú diétu. Od zajtra budeš piť Chuya-chaki, fajčiť kannocherri, ráno a večer budeš mať saunu a kúpeľ v rastlinách. Budeš bývať v domčeku, ktorý je ďalej od centra, aby ťa nikto nerušil. 10 dní budeš bez kontaktu s ľuďmi a aj bez ceremónií.

Zobral si ma Roger bokom a začal mi predpisovať moju novú diétu. 

Chuya-chaki es una planta maestra, ..... pokračuje v rozprávaní.Keď Roger rozpráva o rastlinách-učiteľkách, vždy mám pocit, že práve po tejto diéte sa stane zo mňa spirituálny superman, liečiteľ, maestro, guru s nadprirodzenými schopnosťami, čo ovláda, vníma a vidí všetky energie, rozpráva sa s duchami rastlín, zvierat a ostatných neviditeľných bytostí na tejto zemi, je dokonale zvnútornený a v tej najväčšej prítomnosti má kompletnú kontrolu nad svojim egom, koná bezchybne, pristupuje k životným výzvam s pokorou a odvahou a takto napĺňa svoj osud a špeciálnu misiu na tejto zemi, ktorú len on pozná a vie, že keď ju jedného dňa naplní bude môcť v pokoji odísť k veľkému Manitouvi, pritom spomienka na neho pretrvá vo večnosti po všetky nasledujúce generácie.

Veru. Roger dokáže o týchto rastlinkách krásne rozprávať. A možno má aj pravdu. Možno takáto diéta s rastlinami by zo mňa spravila presne tohto duchovného (z)vúdce, ktorého všetci ostatní milujú a obdivujú, aj keď on si to pritom nevšíma a ide si vo svojej skromnosti a prirodzenosti len to svoje. Lenže nie je diéta ako diéta a pre  bežných smrteľníkov odchovaných v tejto dnešnej rychlosti je obetovanie svojho času práve takejto diéte ten najväčší problém.

Shipibovia robia ceremónie v tme. Akékoľvek svetlo tlmí efekt ayahuascy, a ľudia na ceremónii tak prichádzajú o možnosť ísť hlbšie dovnútra, k sebe, do seba. Práca s ayahuascou, ale aj s ostatnými rastlinami-učiteľkami prebieha hlavne na energetickej úrovni. Svetlo (či už oheň, alebo sviečky) bránia šamanom  ale aj ľuďom na ceremónii vidieť energie, duchov a bytosti, ktoré v bežnom stave vedomia nevnímame. Keď vám šaman spieva na ceremónii ikaro, vidí vás ako zhluk energie, a spevom svojho ikara vedie medicínu vo vašom tele, čím vám napráva, uvoľnuje a rozpúšťa jednotlivé bloky, ktoré bránia jej prúdeniu. Túto “energetickú” vnímavosť a napojenie na tento spirituálny svet si šamani pestujú práve diétami, alebo ju zdedia po svojich predkov. Diéta s tou-ktorou rastlinou je pre nich získavanie energetickej a spirituálnej sily dietovanej rastliny. Túto silu rastliny získanú pomocou diéty si potom počas ceremónie privolávajú k sebe a ona im pomáha v liečení a čistení pacientov. Keďže Ayahuasca sama osebe je veľmi dominantná, pri hlbšej a dlhšej diéte sa nepije: bránila by koncentrácii sa na danú rastlinku-učiteľku a lepšiemu pochopeniu učenia a esencie dietovanej rastliny.  Ten rozdiel, ktorý však zažijete pri ceremónii s ayahuascou po dlhšej diéte je neopísateľný a nemá zmysel sa teraz nad tým ani zamýšlať. Je to ako by ste chceli niekomu opísať slovami červenú farbu alebo chuť čokolády.

Dietovanie rastliny podľa Shipibov má niekoľko rozmerov a dá sa nato pozrieť aj ako na mix zdravej stravy, meditácie a budhizmu v jednom. V prvom kroku treba zabudnúť na to, že existuje nejaký sex, alkohol či iné rekreačné drogy. Potom vypustíte zo svojho jedálnička všetku soľ, cukor, med, korenie, cibuľu, cesnak, zázvor, oleje, tuky, syry, maslo, či iné mliečne produkty ako aj všetky potraviny, ktoré obsahujú cukor či soľ, či hocičo iné, čo má nejakú chuť. Česť výnimkam. Ostane vám v dennom menu ryža, quinoa, cestoviny s ktorými si môžete byť istý, že pri diéte nič nepokazíte, zemiaky, brokolica, mrkva, vajcia… občas máte právo na šošovicu. Dokonca aj na rybu – ale na rybu, ktorá nemá zuby, lebo ináč by vám odjedla z vašej diéty. Takýmto veciam sa ani nesnažte porozumieť hlavou, len si to v jednoduchosti predstavte.

Krok číslo 2 vám môže prísť po kroku číslo jedna a úprave jedálnička ako tá najjednoduchšia vec na svete a pritom je to asi to nazložitejšie, čo kedy bolo pre človeka vymyslené. Zastaviť sa, začať nič nerobiť, ostať v tichosti sám so sebou a trpezlivo čakať. Čakať, aj keď vlastne neviete, na čo toľko čakáte.

Deň a jeho 24 hodín sa vám zredukuje na 3 hodiny – ráno drink, sauna a kúpeľ v rastlinách, na obed obed, ktorý viac nechutí ako chutí, a večer opäť sauna, kúpeľ a drink. Prvé 3 dni to je sranda, zvyšné dni začínate odpočítavať a veru nedá sa tu dopočítať, s tým časom jednoducho nepohnete. Máte pocit, že je zrazu gumený. V pondelok je proste stále len pondelok, aj keď na Slovensku by to bol minimálne už štvrtok a vy by ste boli nervózni, že ste zase cez ten týždeň nič nestihli.  Ten pocit relativity, ktorý vás zrazu začne obklopovať začína byť náročný. Nemáte so sebou knižky, počítač, telefón, nie je tu elektrina, nechodíte ani na ceremónie, s nikým sa nerozprávate, proste žiadny urychlovač plynutia času tu so sebou nemáte. Len ste. Ležíte v hamake a čakáte. Ale neviete na čo čakáte. A pomedzi to sa občas pristihnete ako sa bojíte, že prešvihnete to, na čo toľko čakáte.

mitsu2

Mitsu so svojím synom Jakšim

Keď Roger stretol Mitsa

A teraz späť k Mitsovi. Mitsu strávil posledných 10 rokov učením sa u Rogera. Niektoré rastliny diétoval pár mesiacov iné roky. Keď ste v Sui Pine a je tam aj Mitsu, tak je to práve on, ktorý vám vašu dietu pomáha svojou prítomnosťou správne pochopiť. Diéta totiž nie je niečo, čo sa vám udeje hneď. Pokiaľ nemáte vyvinutú citlivosť vnímania na určitej úrovni, rastliny, ktoré pijete na diéte s vami nepohnú. Nie sú to hubičky, tráva, ayahuasca a poväčšine skoro všetky tie rastliny, ktoré Roger dáva svojim žiakom či pacientom dietovať, nemajú v sebe žiadne psychoaktívne látky, ktoré by vám aspoň trošku zmenili stav vedomia a vám by sa tá diéta hneď zdala o trošku viac zaujímavejšia. Po pár týždňoch dietovania budete zúfalí, že stále vlastne neviete o čom to celé je. Ale keď vám Mitsu medzirečou povie, že keď dietoval Camalongu tak to, čo mu tá rastlina mala odovzdať začal vnímať až po prvom polroku jej každodenného pitia, pochopíte, že dieta je pomalý proces a zrazu sa na ňu začnete pozerať úplne inou optikou.  A v tom zakryvenom časopriestore a settingu, v ktorom sa pri dietovaní pohybujete, kedy 24 hodín trvá 140 hodín európskeho času, je diéta sama o sebe asi tá najväčšia lekcia z čakania, ktorú môžete dostať. Lebo pri Rogerovi to je naozaj na dlho: skúsil som ho párkrát počas svojej diéty ponaháňať, chtiac od neho viac, novú diétu, silnejšiu, mysliac si, že tak urýchlim svoje učenie. Čím viac som však od neho stále niečo chcel, tým menej som dostal.

When you listen the silence, silence starts to speak loudly. (Mitsu)

Za tie roky si Mitsu vypestoval svoj osobitý štýl práce s medicínou. Keď spieva na ceremónií svoje ikará v shipibvskom jazyku ale japonským štýlom, môžete cítiť za každým slovom jeho niekoľkomesačnú diétu s tou-ktorou rastlinou a vnímať ako medicína pracuje vo vašom tele a lieči vás. Keď vás počas ceremónie chytí za hlavu a fúkne na vás mapacho (tabak z amazónie), tak váš tranz (mariácia) na medicíne naberie na seba úplne novú formu a silu. Veľakrát vám to pomôže k rýchlejšiemu čisteniu, alebo ešte k silnejšiemu sa prepojeniu so sebou a s medicínou. Šaman, ktorý má oddietované, dokáže pracovať s medicínou na úplne inej úrovni ako sme bežne zvyknutí a takéto ceremónie bývaju neuveriteľným zážitkom aj pre pacientov, ktorí sa k nemu prišli liečiť.

Do istej miery si myslím, že Roger mal tak trochu šťastia, keď sa Mitsu jedného dňa objavil pred jeho dverami: ostal u neho koľko bolo treba, sám, v izolácii, roky jediac len ryžu, mrkvu, vajcia, trpezlivo čakajúc na svoje nové spojenectvo s práve dietovanou rastlinou. A Roger mu tak postupne mohol ukázať všetky tajomstvá džungle svojich predkov. Ale možno práve aj takéto „šťastie“ patrí k dobrému šamanovi.

V podstate je jedno, či si na diétu vyhradíte 2 týždne, mesiac, rok alebo 10 rokov. Či to robíte kvôli tomu, že chcete byť liečiteľ, farmár, politik alebo hudobník. Každý kúsok diéty už raz navždy ostane s vami, ako vaša nová skúsennosť, nové spojenie, ktoré vám dokáže pomôcť vyladiť smer vašej cesty: rozšíriť o kúsok viac vaše vedomie, zvýšiť vnímavosť k hmotnému aj nehmotnému svetu, získať silu a to nielen energetickú ale aj fyzickú, vyliečiť vás zo vzorcov, ktoré vám už dávno nefungujú, ale stále ich v bežnom živote používate a na ne doplácate a priblížiť vás k sebe samému a k vašej podstate. Nehovoriac o tom, že vedieť si správne počakať v dnešnom svete je veľký dar pre akékoľvek vaše nasledujúce rozhodnutie.

Návšteva Sui Pina

Ak máš záujem spolu so mnou ísť si trocha zadietovať do džungle, alebo ak ťa táto téma zaujíma viac, a chcel by si sa prípadne zúčastniť workshopov, seminárov, či prednášok, ktoré sa budú konať na túto tému v okolí napíš mi. Takisto budúci rok (Január-Február) budem pokračovať vo svojej diéte a plánujem do Sui Pina k Rogerovi a k Mitsovi zoberať aj ľudí, ktorí majú o takéto nové prepojenie s medicínou úprimný záujem.

Tvoje Meno (povinné)

Tvoj Email (povinné)

Odkaz

starkov

Kedysi som hrával v kapele Para, teraz kreslím hudbu pre seba, občas robím filmy, vyrábam soulboxy, a keď nie práve toto, tak robím to, čo je treba :)

More Posts - Website

Follow Me:
Facebook